Asi každý z nás si chce svůj majetek zabezpečit. Pokud máme rodinný dům s pozemkem, pak je jedním z nejběžnějších způsobů jeho oplocení. To ostatně můžeme vidět, když projíždíme v podstatě jakoukoliv vesnicí nebo i okrajovými částmi města, kde rodinné domy najdeme ve větším počtu. Koneckonců, dnes již je oplocení samozřejmou součástí nově stavěných rodinných domů.
Je však jasné, že samotný plot někdy ani zdaleka nestačí. Zvláště pokud máme drátěný, kterým je dobře vidět na náš pozemek, případně je tak nízký, že přes něj lze snadno prohlédnout. Ukazujeme tím totiž, jaký majetek máme, a to představuje pro zloděje pokušení. Není tedy divu, že se lidé často uchylují i k dalším preventivním opatřením.
Jedním z těch, ke kterým se mnozí uchylují, je i ostnatý drát. Ten si mnoho lidí nasazuje na vrchol plotu, aby zabránili zlodějům v jeho přelezení. A je pravdou, že v tomto ohledu funguje poměrně spolehlivě. Navíc je i poměrně levný, a tak se nelze divit, že jej vidíme na plotech stále častěji. Ovšem je pravdou, že v některých případech může i uškodit, případně se vůbec nehodí.
Pokud například máme náš dům v historické oblasti, pak nám může být ostnatý drát na plotu zamítnut památkovým úřadem. Ten pak musí být kontaktován a odsouhlasit každou větší změnu, kterou bychom chtěli na domě udělat, a je pravdou, že většinou jsou jeho pravidla poměrně rigidní. Většinou se totiž snaží pokud možno zachovat původní vzhled, a to bez ohledu na to, co chce majitel.
Dalším problémem je, pokud budeme plot nízký, a k tomu domácí zvířata, například psy, kteří přes něj skáčou. V tomto případě mohou také představovat nebezpečí i pro děti, ať už naše či cizí. A v každém takovém případě se musíme připravit na to, že budeme platit výlohy za případná zranění, což rozhodně není něco, co by kdokoliv z nás chtěl.